M-MDesign
mgr inż. Marcin Michaluk
Telefon: 501 056 404
e-mail: [email protected]
Pokaż M-M Design na większej mapie
|
||
|
gotowe w 3 miesiące
Oto kilka pomysłów zastosowania kolorów oraz przykłady na to, jak wielkie znaczenie ma kolor dla wyglądu wnętrza.
Nowoczesne wnętrza charakteryzuje prostota oraz oszczędność formy. Pokoje często są otwarte, a granice pomiędzy pomieszczeniami zacierają się.
Jeśli weźmiemy dla przykładu salon to w nowoczesnym wydaniu będzie on z dużym prawdopodobieństwem przestronny, a jednocześnie minimalistyczny pod względem dodatkowego wystroju. W nowoczesnym salonie nie spotkamy raczej zbyt wielu mebli (często poza stołem z krzesłami oraz wygodną kanapą nie znajdziemy już w ogóle szaf).
Salon częstokroć połączony jest bezpośrednio z aneksem kuchennym. W ten sposób powstaje przestronne pomieszczenie, które tworzy wrażenie ogromnego. Jeśli ktoś nie chce łączyć pomieszczeń w ten sposób, można się również zdecydować na szklane przesuwane drzwi czy ścianę ze szkła.
Mebli w nowoczesnych mieszkaniach – jak już sugerowaliśmy na przykładzie salonu – nie ma zbyt wiele. Nie znaczy to jednak, że brakuje miejsca na przetrzymywanie różnych rzeczy. Tę kwestię rozwiązuje się bardzo często przy pomocy dużych przesuwanych szaf umieszczonych „wewnątrz ścian”, których drzwi dobiera się w taki sposób, że sprawiają wrażenie jakby były przedłużeniem ściany (lub wręcz przeciwnie, tak, by z nią kontrastowały).
Materiały, z jakich wykonywane są meble, to nie tylko drewno, ale również tworzywa sztuczne, szkło, stal. Dominują proste geometryczne kształty.
Rolą światła jest eksponowanie otwartej przestrzeni. Często odchodzi się od stosowania klasycznych lamp i w meble lub sufit wmontowuje się reflektorki czy kinkiety, które odpowiednio ukierunkowane podkreślają najważniejsze punkty w salonie, silniej jeszcze eksponując otwartą przestrzeń.
Ściany nowoczesnego salonu są często surowe. Zdarza się nawet użycie prostej cegły lub betonu. Dominującymi kolorami są raczej jasne (białe lub pokrewne bieli oraz jasnoszare), a tonacje są raczej chłodne.
Bardzo ciekawym pomysłem są duże wnętrza dwupoziomowe, z niezabudowanymi schodami wchodzącymi w salon.
W łazience każdorazowo rozpoczynamy i kończymy swój dzień. Dziś mamy ogrom możliwości nie tylko przy wyborze płytek, ale również przy sytuowaniu sprzętów łazienkowych.
Wybierając do łazienki płytki – zarówno ścienne, jak i podłogowe – warto pamiętać o tym, że pomieszczenie jest narażone na działanie czynników chemicznych oraz plamiących, jak perfumy, kosmetyki. Dobrze jest więc, gdy wybierzemy płytki łatwe do czyszczenia i odkażania, a jednocześnie odporne na działanie czynników chemicznych. Warto dodać, że w bardziej ekskluzywnych łazienkach odchodzi się już niekiedy od klasycznych płytek i wybiera się inny rodzaj podłoża, jak np. panele, 1 tradycyjne płytki ścienne zastępuje się kolorową tapetą lub barwnym malunkiem.
Wybieramy kolor płytek
Na jakie kolory płytek się decydować? Czy kolor ścian i podłogi powinien być identyczny? Nie ma w tym względzie reguły. Gdy masz łazienkę bardzo dużą to np. na ścianach możemy zastosować płytki w ciemnym kolorze, zaś podłoga zostanie dopasowana do ścian, że wśród np białych płytek, pojawiają się motywy w takim kolorze, jak na ścianach.
Można również zdecydować się na poważny kontrast pomiędzy ciemnymi grafitowymi płytkami i ścianą w kolorze białym czy ecru. Zwracamy również uwagę na fakt, że płytki mogą być położone wyłącznie na podłodze, natomiast na ścianach rezygnujemy z ich zastosowania.
Przyjmowanie konkretnych zasad jest trudne gdyż najważniejszym jest by kolory były dobrane z gustem i pasowały do stylu całego mieszkania.
W większych łazienkach można sobie pozwolić na zastosowanie różnorodnych dodatków, jak bidet, przestronne miejsce na kosmetykę. Przestrzeni pozostaje nadal tyle, że można swobodnie wykonywać w łazience poranne ćwiczenia J
Zazwyczaj w większych łazienkach mamy również do czynienia z nietypowym umiejscowieniem wanny, czy to na nóżkach czy też przylegającą do ściany tylko węższą częścią lub umiejscowionych centralnie.
O ile dawniej mogliśmy manipulować głównie kolorem ściany, dziś równie ważną rolę może pełnić jej faktura.
Farby strukturalne
Jest to rozwiązanie zachowawcze, jeśli już decydujemy się na fakturę ściany inną, niż klasyczna. Wypełniacze do farb strukturalnych mają bardzo małe uziarnienie (ok. 0,2 mm). Dzięki temu pozwalają na uzyskanie efektu chropowatości, jakiegoś kształtu, a jednocześnie są stosunkowo łatwe do nakładania. Ważne jest tylko, by wymieszać farbę zgodnie z przepisem znajdującym się na opakowaniu oraz nakładać ją tzw. „jednym pociągnięciem” (bez odrywania pędzla czy wałka od ściany) na całej długości.
Wśród zalet farb strukturalnych należy wymienić maskowanie niewielkich nierówności ściany (a więc możliwość ich nakładania na ścianach o niezupełnie gładkim podłożu) oraz fakt, że stosunkowo łatwo można osiągnąć efekt estetyczny podobny, jak przy stosowaniu tynków dekoracyjnych. Farby te stosuje się najczęściej w pomieszczeniach często użytkowanych, jak hole czy korytarze.
Tynki dekoracyjne
W przeciwieństwie do farby strukturalnej, tynki dekoracyjne potrzebują dość równej powierzchni i wprawnej ręki specjalisty. Tynk dekoracyjny może nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter, zwłaszcza, że tynków jest wiele i bardzo różnią się one od siebie. Oto pięć podstawowych rodzajów:
Od kilkunastu lat kominek z ekskluzywnego dodatku, na który mogli pozwolić sobie tylko dobrze sytuowani, stał się powszechnym elementem wystroju nie tylko domów, ale i mieszkań.
Warto zadać sobie pytanie o zasadne ulokowanie i kształt kominka. Jeśli budujesz dom lub samodzielnie wykańczasz wnętrze mieszkania od stanu surowego niejednokrotnie możesz decydować o jego umiejscowieniu. Ale także, gdy kupujesz gotowy lokal, zawsze możesz przy wyborze zwrócić na to uwagę.
Nowoczesny kominek charakteryzuje się prostą, a jednocześnie efektowną budową. Jest zazwyczaj gładko wbudowany w ścianę albo bardzo oszczędnie ozdobiony materiałem wykończeniowym, takim jak marmur, wapień czy nawet swojsko wyglądająca cegłówka. Niektóre kominki mogą w tym układzie wyglądać zwłaszcza z boku, niczym akwarium.
Bardzo ciekawe rozwiązania są stosowane w przypadku wkładów kominkowych, które często mają podnoszoną szybę czy automatycznie regulowany nawiew powietrza.
Kominek umieszcza się najczęściej w centralnym miejscu w salonie. Niektórzy decydują się na umieszczenie kominka również na jednej z bocznych ścian salonu. Niekiedy można spotkać specjalnie wydzielone aneksy kominkowe – pomieszczenie jest wówczas przeznaczone do wypoczynku przy kominku.
Jeśli kominek ma się znaleźć w pokoju dziennym, który posiada kształt wydłużonego prostokąta, warto umiejscowić go przy dłuższej ze ścian. Dzięki centralnemu zlokalizowaniu będzie on dobrze widoczny z każdej części salonu.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie obudowy w odcieniach szarości: bliżej środka bardziej wypukła ciemnoszara, na zewnątrz mniej wypukła jasnoszara. Można również zdecydować się na podniesienie kominka, a pod nim można wygospodarować wnękę na drewno, które będziemy do kominka podkładać. Można również tak wybudować kominek, by nad nim znajdowała się półka dopasowana do całości umeblowania. To rozwiązanie może się znakomicie sprawdzić zwłaszcza we wnętrzach o ciepłych kolorach. Nad kominkiem można również powiesić zegar lub obraz.
MAŁA ARCHITEKTURA DREWNIANA
Mała architektura drewniana pozwala na dopełnienie wyposażenia przydomowego terenu, poprawi wizerunek, ociepli klimat panujący w ogrodzie oraz pozwali nawet na wystylizowanie przydomowego otoczenia w nowoczesnym stylu.